BAFTA 2018 nominations announced!

BAFTA 2018The BAFTA 2018 Awards will take place on Sunday February 18th and will be broadcast on BBC1 that evening. The nominations are as follows and, as usual, they include a stack of films which haven’t even been released yet in the UK.

Best Film:

    Call Me By Your Name
    Darkest Hour
    Dunkirk
    The Shape Of Water
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Outstanding British Film:

    Darkest Hour
    The Death of Stalin
    God’s Own Country
    Lady Macbeth
    Paddington 2
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Director:

    Blade Runner 2049 – Denis Villeneuve
    Call Me By Your Name – Luca Guadagnino
    Dunkirk – Christopher Nolan
    The Shape Of Water – Guillermo Del Toro
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

Leading actress:

    Annette Bening – Film Stars Don’t Die In Liverpool
    Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
    Margot Robbie – I, Tonya
    Sally Hawkins – The Shape Of Water
    Saoirse Ronan – Lady Bird

Leading actor:

    Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
    Daniel Kaluuya – Get Out
    Gary Oldman – Darkest Hour
    Jamie Bell – Film Stars Don’t Die In Liverpool
    Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

Supporting actress:

    Allison Janney – I, Tonya
    Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
    Laurie Metcalf – Lady Bird
    Lesley Manville – Phantom Thread
    Octavia Spencer – The Shape Of Water

Supporting actor:

    Christopher Plummer – All The Money In The World
    Hugh Grant – Paddington 2
    Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
    Willem Dafoe – The Florida Project
    Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

EE Rising Star Award (voted for by the public):

    Daniel Kaluuya
    Florence Pugh
    Josh O’Connor
    Tessa Thompson
    Timothee Chalamet

Outstanding debut by a British writer, director or producer:

    The Ghoul
    I am Not A Witch
    Jawbone
    Kingdom Of Us
    Lady Macbeth

Film not in the English language:

    Elle
    First They Killed My Father
    The Handmaiden
    Loveless
    The Salesman

Documentary:

    City Of Ghosts
    I Am Not Your Negro
    Icarus
    An Inconvenient Sequel
    Jane

Animated Film:

    Coco
    Loving Vincent
    My Life As A Courgette

Original Screenplay:

    Get Out
    I, Tonya
    Lady Bird
    The Shape Of Water
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Adapted Screenplay:

    Call Me By Your Name
    The Death Of Stalin
    Film Stars Don’t Die In Liverpool
    Molly’s Game
    Paddington 2

Original Music:

    Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
    Darkest Hour – Dario Marianelli
    Dunkirk – Hans Zimmer
    Phantom Thread – Jonny Greenwood
    The Shape Of Water – Alexandre Desplat

Cinematography:

    Blade Runner 2049 – Roger Deakins
    Darkest Hour – Bruno Delbonnel
    Dunkirk – Hoyte van Hoytema
    The Shape of Water – Dan Laustsen
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Ben Davis

Editing:

    Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Machliss
    Blade Runner 2049 – Joe Walker
    Dunkirk – Lee Smith
    The Shape Of Water – Sidney Wolinsky
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

Production and Design:

    Beauty And The Beast – Sarah Greenwood, Katie Spencer
    Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
    Darkest Hour – Sarah Greenwood, Katie Spencer
    Dunkirk – Nathan Crowley, Gary Fettis
    The Shape Of Water – Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

Costume Design:

    Beauty And The Beast – Jacqueline Durran
    Darkest Hour – Jacqueline Durran
    I, Tonya – Jennifer Johnson
    Phantom Thread – Mark Bridges
    The Shape Of Water – Luis Sequeira

Make-up and Hair:

    Blade Runner 2049 – Donald Mowat, Kerry Warn
    Darkest Hour – David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
    I, Tonya – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
    Victoria & Abdul – Daniel Phillips
    Wonder – Naomi Bakstad, Robert A Pandini, Arjen Tuiten

Sound:

    Baby Driver – Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
    Blade Runner 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
    Dunkirk – Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten
    The Shape Of Water – Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
    Star Wars: The Last Jedi – Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

Special visual effects:

    Blade Runner 2049 – Gerd Nefzer, John Nelson
    Dunkirk – Scott Fisher, Andrew Jackson
    The Shape Of Water – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
    Star Wars: The Last Jedi – Nominees TBC
    War For The Planet Of The Apes – Nominees TBC

British Short Animation:

    Have Heart
    Mamoon
    Poles Apart

British Short Film:

    Aamir
    Cowboy Dave
    A Drowning Man
    Work
    Wren Boys

Reviewer of movies, videogames and music since 1994. Aortic valve operation survivor from the same year. Running DVDfever.co.uk since 2000. Nobel Peace Prize winner 2021.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
Powered by WordPress | Designed by: wordpress themes 2012 | Thanks to Download Premium WordPress Themes, Compare Premium WordPress Themes and
Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: